PNI Hunting 550C Game Camera with 4G LTE Internet Connectivity, including an 8000 mAh rechargeable battery
|
|
Live Audio and Video via Tuya Smart AppThe PNI Hunting 550C hunting camera combines the quality and reliability of the 4G network with the transmission speed it allows. Thus, the camera immediately sends notifications with photos to the mobile application. No matter how far away you are, you can use the "live video" function in the application to access the camera indirectly and see and hear what is happening in the monitored area. |
Built-in 8000mAh batteryThe PNI Hunting 550C is equipped with an 8000mAh Li-Ion battery that allows the camera to operate for a long time. Compared to other hunting cameras that use AA batteries, the PNI hunting camera is more environmentally friendly. In standby mode, the camera can operate for up to 12 months. Therefore, in the long run you save time and money. |
|
|
|
4K video resolutionThe camera records videos in stunning 4K resolution. Spectacular details, clarity, and color fidelity. If you want to optimize image storage and transfer, you can set lower resolutions from the camera menu: 2K / 1080P / 720P / VGA. |
Night vision. 56 IR LEDs. IR distance up to 30 mWith its 56 IR LEDs, the camera provides powerful infrared light to capture clear images in very low light conditions or in complete darkness. Through the combined action of the PIR sensor and IR LEDs, you can capture details of wildlife even at night. . |
|
|
|
Photo resolution 36 MPThe camera captures images with a resolution of 36 MP, offering more high-quality visual details, more vivid colors, and more spectacular scenes. With a higher resolution, you can zoom in on images without losing much of their clarity. Cameras with higher resolutions can provide better performance in low light conditions because each pixel can capture more light. Therefore, the PNI Hunting 550C produces better images in the dark compared to other cameras with 24 MP photo resolution. |
Video presentation |
|
Hunting camera PNI Hunting 550C 4G LTE InternetReplacement battery PNI PB 550C RO |
| Category / Parameter | Value |
|---|---|
| Product identification | |
| Manufacturer | PNI |
| Product code | PNI-HUNT550C |
| Color | Camouflage |
| Features | |
| Image sensor | 5MP IMX335 |
| Night vision | up to 30 m |
| Lens | 4 mm, F/1.6 |
| LCD display | 2.4 inch |
| IR LEDs | 56 pcs (black, camouflaged) |
| Image format | JPEG |
| Video format | MP4 / H.265 |
| Video duration | 5 / 10 / 30 / 60 / 90 s |
| Trigger speed | 0.3 sec |
| Trigger interval | 1/10 sec, 1 / 3 / 5 / 10 / 15 / 30 min |
| Operating temperature | -26°C ~ +80°C |
| Dimensions | 105 × 65 × 145 mm |
| Weight | 622 g |
| Power supply | Built-in Li-Ion 8000 mAh / external 12V DC |
| Minimum illumination | 0 Lux |
| Protection class | IP65 |
| Motion sensor | Yes |
| Photo resolution | 36 / 30 / 24 / 20 / 16 / 12 / 8 / 5 / 3 MP |
| Video resolution | 4K / 2K / 1080P / 720P / VGA |
| Instant image sending | Yes, via app |
| Microphone | — |
| Mode | Photo / Photo+Video / Video / Timelapse |
| Day/Night sensor | Yes |
| PIR distance | Adjustable 0.3 – 30 m |
| PIR angle | 120° |
| Burst mode | 1–9 photos |
| GSM | 4G |
| Remote configuration | Yes, via Tuya Smart app |
| App | Tuya Smart |
| Viewing angle | 120° |
| Standby consumption | 1 mA |
| Max consumption | 300 mA |
| Connectivity | |
| USB | Yes, mini USB |
| Card slot | SD up to 256 GB |
| SIM slot | Yes |
| Package content | |
| Hunting camera | Yes |
| Power adapter | Yes |
| RCA cable | Yes |
| GPRS antenna | Yes |
| Strap | Yes |
| USB stick | Yes |
| Battery | Yes, Li-Ion 8000 mAh |
| Protection rating |
|
|---|---|
| Voltage | 12V, Akumulátor |
| Connection type |
|
| Use | Outdoor |
| Special Features |
|
| Resolution | 5mp, 3MP, 8MP, 12MP, 16MP, 24MP, 36MP, 30MP, 20MP |
| Maximum resolution | 1920 × 1080, 1920×1080, 3840×2160, 1280x720 |
| Application | TUYA Smart |
| Memory | Slot SD max256gb |
| Viewing angle | 120° |
| Lighting | Infračervené |
| Manufacturer's representative in the EU | PNI |
|---|---|
| Address of representative in the EU | Olteniei 26A, Piatra Neamt, Romania |
| EU representative email | contact@pni.ro |













































