PNI Hunting BH800 Digital Hunting Binoculars, 18x zoom (10x optical + 8x digital), infrared night vision, works at night
|
|
Infrared night visionThe PNI Hunting BH800 digital binoculars are a great tool during hunting trips, reconnaissance, for security and surveillance of a territory, on boat trips or fishing, or when observing birds or wild animals. It has several operating modes: photo, video and viewing . It also works in night mode with the possibility of viewing up to 300 meters. |
Details that matterThanks to the included lens with a diameter of 30 mm, a 1-10X optical zoom, as well as a 1-8X digital zoom, it is ideal for capturing clear and detailed images that can be Full HD 1920x1080 for videos and a maximum of 8MP for photos. The PNI Hunting BH800 is a particularly useful tool for hunting enthusiasts, for those who supervise a vast area or for those who want to explore nature.
|
|
|
|
Generous display and storage spaceStorage is done on a microSD card of up to 258GB (not included) so that recordings can be transferred to a laptop or viewed directly in the binoculars through the 3-inch LCD screen. |
Long service lifeThanks to the Li-Polymer battery with a capacity of 4000mAh, you can use it continuously for up to 10 hours without needing to recharge. Thanks to the rechargeable battery, you will never have to worry about batteries. |
|
Video presentation |
|
Digital binoculars for hunting PNI Hunting BH800 RO |
| Category / Parameter | Value |
|---|---|
| Product identification | |
| Manufacturer | PNI |
| Product code | PNI-BH800 |
| Features | |
| Detector type | IR – infrared |
| Resolution | 1920 × 1080 px |
| Focal length | — |
| Field of view | Near focus: 60°, 51°, 28° / Distance focus: 9°, 7.7°, 6.4° |
| Digital zoom | 1–8× |
| Wavelength | 850 nm |
| Battery | Li-Polymer 4000 mAh (3.7 V) |
| Storage | microSD up to 256 GB (not included) |
| Image format | JPEG |
| USB port | Yes, Type-C |
| Battery life | up to 10 hours |
| Dimensions | 130 × 140 × 50 mm |
| Operating temperature | -26°C ~ +80°C |
| Weight | 602 g |
| Usage | Hunting, golf, shooting, construction, hobby, general observation |
| Optical zoom | 1–10× |
| Lens diameter | 30 mm |
| Video format | MP4 |
| Photo resolution | max. 8 MP |
| IR range | over 300 m |
| Package content | |
| Binocular | Yes |
| Accessories | Carry case, USB–USB-C cable, strap, cleaning cloth, user manual |
| Manufacturer's representative in the EU | PNI |
|---|---|
| Address of representative in the EU | Olteniei 26A, Piatra Neamt, Romania |
| EU representative email | contact@pni.ro |




















