PNI Hunting 400C 12 MP game camera with 4G LTE internet connectivity, GPS, FTP, 1080p resolution, and night vision
|
|
|
12MP fullHD hunting cameraThe PNI Hunting 400C hunting camera is suitable for both hunters and wildlife enthusiasts. This motion-activated camera captures images day and night whenever an animal passes through its field of vision. The essential features of this hunting camera: |
|
|
|
|
Send photos (12MP) and videos ( 1080P HD video ) to email or phoneWhen motion is detected, the PNI Hunting 400C hunting camera can send photos to 4 phone numbers via MMS and photos or videos to 4 email addresses via SMTP. Photos sent via SMTP and FTP have a selectable size: Small (640x480), Bigger (1920x1440) or Original (5M/ 8M/ 12M depending on the Image Size settings in the camera menu. |
|
|
|
|
Clear images day and night. "No Glow" infrared technology (no reflection)The 57 non-reflective LEDs ensure clear images at night at a distance of up to 20 meters. Easy to install and configure, the PNI Hunting 400C hunting camera can replace whole days of waiting in hiding places to capture wildlife scenes. With a shutter speed of 0.4 seconds and up to 5 consecutive photos, you have every chance to capture amazing images of the secret life of nature. |
|
|
|
|
Multiple usesThe PNI Hunting 400C hunting camera can be used for wildlife surveillance, but also for home, farm or hunting surveillance. The IP66 protection class housing ensures the camera is protected from dust, humidity, mud or sand. Thus, you can use the PNI Hunting 400C in any conditions. Full HD resolutionIn addition, with built-in 4G mode, with a 4G SIM card, it sends large-size photos to email and FTP server and MMS photos (640x480) to mobile phone. With the free APP (both for Android and IOS devices) , the user can do the basic settings of the camera and get real-time images from the APP remotely. - Add the card's phone number to the Trail Camera Smartphone app. - Copy the settings below, and only change the phone numbers and email address with your own. - Send the settings to the camera by pressing the send button. - The camera will respond with an SMS " SMS commands executed successfully! " - Place the order from the Get a picture application : and you will receive the same SMS, and an email with the picture taken by the camera. - If it does not work, it means that the product does not have a GSM signal - and the camera must be taken out into an open field and at least 2 signal bars should appear. At the same time, check the camera settings, carefully consulting the product manual.
|
Configure the camera to use a Gmail account
• In your Gmail account, access the "Security" menu and activate the 2FA option.
• The first time you will be asked to confirm by code received via SMS, then switch to 2FA on Google Authenticator (optional)
• After activating 2FA, the 'App passwords' option appears

• There we select "Mail" in the app, then in Device "Other" and give it a name
• A password will be generated that can be used instead of the email account password for authentication on a device such as a camera or printer.

Video presentation |
|
Video - PNI Hunting 400C 12MP 4G LTE hunting camera, GPS, sends video and photos by emailHunting camera PNI Hunting 400C, 12MP, 4G, Night VisionPNI Hunting 400C 12MP hunting camera with 4G LTE, GPS, Full 1080PPNI Hunting 400C Hunting Camera with 4G module, wireless LTE |
| Category / Parameter | Value |
|---|---|
| Product identification | |
| Manufacturer | PNI |
| Product code | PNI-HUNT400C |
| Color | Camouflage |
| Support | https://forum.mo.ro/viewtopic.php?f=32&t=2716 |
| Features | |
| Image sensor | 5MP color CMOS |
| Night vision | up to 20 m |
| Lens | F=3.0; 100° FOV |
| LCD display | 2 inch color |
| IR LEDs | top: 27 pcs / bottom: 30 pcs |
| Image format | JPEG |
| Video format | AVI |
| Video duration | 5–60 sec (adjustable) |
| Trigger speed | 0.4 sec |
| Trigger interval | 4–7 sec |
| Operating temperature | -25°C ~ +60°C |
| Storage temperature | -30°C ~ +70°C |
| Dimensions | 148 × 117 × 78 mm |
| Weight | 448 g |
| Power supply | 12× AA batteries / DC 12V |
| Battery types | Alkaline / Li-Ion / NiMH |
| Minimum illumination | 0 Lux |
| GPRS | Yes |
| MMS | Yes |
| Protection class | IP66 |
| Motion sensor | Yes |
| Photo resolution | 12MP (4032 × 3024) |
| Video resolution | 1080P (1920 × 1080) |
| Instant image sending | Yes (email, MMS, FTP) |
| Microphone | Yes |
| Mode | Photo / Photo+Video / Video |
| Day/Night sensor | Yes |
| PIR distance | up to 20 m |
| PIR angle | 100° |
| Burst mode | 1–5 photos |
| Remote configuration | Yes (mobile app) |
| App | TrailCamera |
| Connectivity | |
| USB | Yes |
| Card slot | SD up to 32 GB |
| SIM slot | Yes |
| Package content | |
| Hunting camera | Yes |
| USB–miniUSB cable | Yes |
| Strap cord | Yes |
| GPRS antenna | Yes, 2 pcs |
| SIM adapter | Yes |
| Protection rating |
|
|---|---|
| Voltage | 12V, Akumulátor |
| Use | Outdoor |
| Special Features |
|
| Resolution | 5mp, 12MP |
| Maximum resolution | 1920 × 1080 |
| Application | TrailCamera |
| Memory | Slot SD max32gb |
| Viewing angle | 100° |
| Lighting | Infračervené |
| Manufacturer's representative in the EU | PNI |
|---|---|
| Address of representative in the EU | Olteniei 26A, Piatra Neamt, Romania |
| EU representative email | contact@pni.ro |















































