LED lightbar 1240mm, orange, red/blue+white, 10-30V, ECE R65
LED light ramp suitable for all types of vehicles. It is designed for vehicles where special emphasis is placed on the warning effect.
The thinnest and lightest LED ramp on the market, the only one that combines all available colours in one ramp (4V1) - orange, blue-red and white light.
Due to its small height, it is particularly suitable for modern aerodynamic cars where it does not cause excessive noise and increased fuel consumption.
A wired controller with mode switching and display of the selected mode is included.
The ramp has Class 2 approval, which means it can be switched to night mode (dimming of the light intensity), which can be switched manually or with the help of the built-in light sensor.
Advantages:
- 4in1 - all available colours in one ramp
- Versatile white light - allows for workplace illumination or routing
- light sensor - allows automatic brightness adjustment to ambient light conditions
- R65 Class 2 approval - the brightest light ramp on the market
- Intelligent driver - omnidirectional control with a combination of different colours
- Driver routing function - with amber light, left, right, centre
- easy to repair - using separately replaceable modules
- maximum water resistance - IP69K
- aluminium body with powerful cooling system
Technical parameters:
- supply voltage 10 - 30 V
- light source: 204 x 2 W LED (orange), 204 x 2 W LED (blue-red), 204 x 0.5 W LED (white)
- 20 variants of warning flashing modes including routing
- ECE R65, Class 2, R10, CISPR 25 approval
- Dimensions: 1240 x 180 x 30 mm (height including bracket 67 mm)
- waterproof IP69K
- working temperature -45 ºC - +65 ºC
- screw mounting
- aluminium body + UV resistant PC cover
- wired remote control with separate control of orange/blue/red and white light
- Connection: 3 m power cable with loose wires (+ 3 m cable with wired remote control for switching on + buttons for switching modes
| Color | White, Blue/red, Orange |
|---|---|
| Certification |
|
| Protection rating |
|
| Voltage | 10-30V |
| Connection type |
|
| Mounting type |
|
| Length | 1240 mm |
| Height | 68 mm |
| Lightbar height without carriers | 30 mm |
| Width | 180 mm |
| Manufacturer's representative in the EU | STUALARM IMPORT, s.r.o |
|---|---|
| Address of representative in the EU | Na Křivce 1082/30, 10100 Praha 10 - Vršovice |
| EU representative email | info@stualarm.cz |






















