LED lightbar 1200mm, orange, 12-24V, ECE R65, controller with control of selected mode
The orange LED light bar with a smoke cover is suitable for all types of vehicles due to its dimensions.
It is designed for vehicles where special emphasis is placed on the warning effect.
The bar is equipped with an additional controller for more comfortable control of the bar with feedback control of the selected mode.
Technical parameters:
• supply voltage 12-24 V
• light source: 95W (432 LED)
• aluminum casing with polycarbonate smoke cover
• special parabolas for a strong warning effect
• 19 variants of warning flashing modes
• possibility of reducing the luminosity
• ECE R10, R65 homologation
• dimensions: 1200.5 x 259.3 x 36 mm
• working temperature: -45 °C - +60 °C
• waterproof IP67
• connection: 3m cable terminated with power wires
| Color | Orange |
|---|---|
| Certification |
|
| Protection rating |
|
| Voltage | 12/24V |
| Connection type |
|
| Mounting type |
|
| Length | 1200 mm |
| Height | 36 mm |
| Width | 259 mm |
| Manufacturer's representative in the EU | PNI |
|---|---|
| Address of representative in the EU | Olteniei 26A, Piatra Neamt, Romania |
| EU representative email | contact@pni.ro |












